Tekst

poprzednie lata szkolne - galeria zdjęć w albumie fotograficznym

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 w Publicznej Szkole Podstawowej w Janiku

        Zakończenie roku szkolnego 2015/2016 i pożegnanie uczniów klasy VI w Publicznej Szkole Podstawowej w Janiku odbyło się 24 czerwca 2016r. Uroczystość otworzyła Dyrektor Szkoły Wiesława Sitarska. Przywitała zaproszonego gościa Burmistrza Miasta i Gminy Kunów Lecha Łodeja, nauczycieli, uczniów, rodziców i wszystkich zebranych.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie klasy VI złożyli ślubowanie i  przekazali sztandar młodszym kolegom. Atmosfera była bardzo podniosła.

Po wysłuchaniu poetycko- muzycznej części artystycznej przygotowanej przez uczniów klasy VI nastąpiło podsumowanie pracy. Pani dyrektor wręczyła bardzo licznej grupie uczniów świadectwa z wyróżnieniem, nagrody, dyplomy za udział w wielu konkursach przedmiotowych, sportowych, artystycznych i uzyskanie wysokich lokat na szczeblu gminy, powiatu i województwa. Podziękowała wszystkim za całoroczną pracę, za okazane wsparcie i zaangażowanie. Szczególne wyróżnienie Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Kunów otrzymała absolwentka Aleksandra Dryja za wzorowe zachowanie, bardzo wysokie wyniki w nauce, udział w konkursach przedmiotowych i artystycznych. Wśród absolwentów, którzy również uzyskali najwyższą średnią ocen znaleźli się: Julia Szczepaniak, Natalia Zalewska, Jakub Bogdański, Zuzanna Grzegorska, Aleksander Ulik,  Alicja Kończak.

       Uroczystość, której mottem były słowa „ Wczoraj to już historia, jutro to tajemnica…” dostarczyła wielu wzruszeń i na pewno pozostanie na długo w pamięci.


  DZIEŃ MATKI W PSP W JANIKU

             23 maja 2016r. w PSP  Janiku obchodzono Dzień Matki. Akademia przygotowana przez dzieci z oddz. przedszkolnego i klas I-III była wypełniona kwiatami i serdecznymi życzeniami. Uczniowie chcieli uczcić to piękne święto w sposób szczególny, dlatego zaprosili do szkoły swoje mamy i Burmistrza Miasta i Gminy Kunów Pana Lecha Łodeja.               

            Zebrani goście najpierw obejrzeli montaże słowno- muzyczne przygotowane przez poszczególne klasy, a później wszystkie mamy zostały obdarowane przez swe pociechy własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Wiersze, piosenki i życzenia płynące prosto z małych serc wyrażały wdzięczność za matczyną troskę i wielką miłość do przybyłych mam, bo przecież „takiej wagi nie mamy, żeby zważyła miłość mamy”.


XXIV Tydzień Kultury Języka

w Publicznej Szkole Podstawowej w Janiku

dobiegł końca.

                 Uczniowie PSP w Janiku tradycyjnie włączyli się do obchodów tego święta, w ramach którego odbywały się konkursy ortograficzne, apel popularyzujący upowszechnianie mody na poprawne mówienie, spotkania międzyklasowe  poświęcone doskonaleniu praktycznych umiejętności językowych.

Uczniowie chętnie angażowali się w zabawy, wykazywali się znajomością związków frazeologicznych, zagadek językowych, przysłów, krótkich rymowanek. Odbyła się również kolejna edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego, której celem było rozbudzenie czujności ortograficznej, motywowanie do systematycznej pracy nad poprawnym posługiwaniem się językiem polskim oraz promowaniem uczniów zdolnych.

                 Tytuł Mistrza Ortografii 2015/2016 w kategorii klas młodszych i starszych  zdobyły:

 Wiktoria Giez – uczennica klasy III

 Julia Szczepaniak – uczennica klasy VI.

                Pani dyrektor Wiesława Sitarska pogratulowała zwycięstwa i wręczyła dyplomy i nagrody.

Nad całością obchodów TKJ czuwała pani Jadwiga Jabłońska.


                              Początek ferii na sportowo w PSP w Janiku

           Mocnym sportowym akcentem rozpoczęły ferie dzieci w Publicznej Szkole Podstawowej w Janiku. W sobotę 16 stycznia 2016r. odbył się Noworoczny Turniej Tenisa Stołowego w kategorii szkół podstawowych, gimnazjów i open. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Kunów  Lech Łodej,  Przewodnicząca Komisji Oświaty Barbara Domagała i Dyrektor szkoły Wiesława Sitarska. Gościem honorowym był wieloletni trener i sędzia tenisa, znany ostrowiecki artysta pan Tadeusz Kurek. Za wieloletnią działalność sportową i propagowanie tenisa stołowego pan Tadeusz otrzymał list gratulacyjny oraz pamiątkowy ryngraf, a z okazji przypadających urodzin wszyscy uczestnicy zaśpiewali tradycyjne Sto lat. Gość przekazał swoje prace na ręce Burmistrza M i G Kunów i Dyrektor PSP w Janiku.

           W rozgrywkach turniejowych brali udział zawodnicy w różnym wieku, a rozpiętość między najmłodszym i najstarszym wyniosła 70 lat. Wszyscy uczestnicy pokazali swoje umiejętności w tenisie stołowym. Walczyli zgodnie z zasadami sportowej rywalizacji.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężyli:

            I miejsce – Zuzanna Grzegorska – PSP w Janiku

            II miejsce – Bartłomiej Gębusia – PSP w Janiku

            III miejsce – Bartosz Kwapisz – PSP w Janiku

w kategorii gimnazjów zwyciężyli:

            I miejsce – Kacper Grzegorski – Gimnazjum nr 1 Ostrowiec, absolwent PSP w Janiku

           II miejsce – Dorota Serafin – Gimnazjum Kunów

           III miejsce – Bartosz Masternak – Gimnazjum nr 1 Ostrowiec, absolwent PSP w Janiku

w kategorii open zwyciężyli:

            I miejsce - Sławomir Kasprowicz

            II miejsce - Krzysztof Tokarski

            III miejsce - Damian Listek.

         Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwali sędziowie Maciej Dziedzic- nauczyciel Gimnazjum w Kunowie oraz Tomasz Banasik- nauczyciel PSP w Janiku. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce zawodników kategorii open, którzy zapewnili napoje oraz słodycze wszystkim uczestnikom imprezy.  


Dzień Babci i Dziadka

                        Dnia 8 stycznia 2016r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Janiku odbyła się w  uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą przybyli prababcie, pradziadkowie, babcie  i dziadkowie  uczniów klas młodszych i przedszkolaków. Swoją obecnością uroczystość tę zaszczycił Burmistrz M i G Kunów Lech Łodej. Wszystkich przybyłych gości serdecznie przywitała dyrektor szkoły Wiesława Sitarska. Uroczystość rozpoczęto prezentacją przedstawienia jasełkowego przygotowaną pod kierunkiem Księdza Proboszcza Parafii Janik Sławomira Kurpińskiego i p. Waldemara Mazura. Uczniowie i przedszkolaki zaśpiewali piosenki dla swoich ukochanych Babć i Dziadków oraz złożyli życzenia i wręczyli własnoręcznie wykonane upominki. 
             Na zakończenie uroczystości szanownym Seniorom życzenia złożyli dyrektor szkoły Wiesława Sitarska, ks. Proboszcz parafii Janik Sławomir Kurpiński oraz Burmistrz M i G Kunów Lech Łodej. Piękny bukiet kwiatów na ręce Seniorów p. Heleny Krzemińskiej, p. Lucyny Kotulińskiej i p. Franciszka Gałęzi złożył Burmistrz M i G Lech Łodej z życzeniami wielu lat zdrowia i życia.   Miłym akcentem kończącym uroczystość były rozmowy Gości, Seniorów oraz uczniów szkoły przy słodkim poczęstunku.
  


Akcja promująca czytelnictwo

w PSP w Janiku

,, Kto czyta książki,  żyje podwójnie”

                                                                                                          Umberto Eco

           W ramach realizacji Programu MEN ,, Książki naszych marzeń” 2 grudnia 2015r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klas II- VI, którego celem było rozwijanie nawyku czytania i budowanie więzi między dziećmi.

O tym, że czytanie wpływa na rozwój człowieka, pobudza wyobraźnię, otwiera umysł, dostarcza przeżyć i ułatwia pisanie przekonywali koleżanki i koledzy z klas IV, V i VI przygotowani przez nauczyciela języka polskiego panią Jadwigę Jabłońską.

Ponadto z dużym zaciekawieniem uczniowie wysłuchali ,, Legendy o św. Mikołaju”- prawdziwej postaci odbiegającej od dzisiejszego wizerunku Mikołaja starannie wypracowanego w gabinetach reklamy wielkiej korporacji.

          Poznanie legendy zachęca do kultywowania tradycji Świąt Bożego Narodzenia, w której nie można pominąć postaci św. Mikołaja.


 

AKCJA PROMUJĄCA CZYTELNICTWO WŚRÓD DZIECI   Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO 

,, CZYTAMY MŁODSZYM KOLEGOM”

          W ramach realizacji Programu MEN ,,Książki naszych marzeń” uczniowie klasy III Publicznej Szkoły Podstawowej w Janiku bardzo chętnie i aktywnie uczestniczą w zainicjowanej przez wychowawcę akcji ,,Czytamy młodszym kolegom” mającej na celu propagowanie czytelnictwa, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz kształtowanie nawyku czytania u dzieci z oddziału przedszkolnego. Od miesiąca września raz w tygodniu uczniowie odwiedzają swoich młodszych kolegów, by czytać im bajki, opowiadania oraz wiersze znanych i lubianych pisarzy i poetów. Chcąc jeszcze bardziej uatrakcyjnić cotygodniowe spotkania czytający trzecioklasiści wykonują oryginalne stroje i ciekawe rekwizyty wykazując przy okazji własną kreatywność i pomysłowość.

         Akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem maluchów, które z zaciekawieniem słuchają czytanych przez starsze koleżanki i kolegów utworów dla dzieci. Nad wzorowym przebiegiem akcji czuwa wychowawczyni klasy III Pani Justyna Kwiecień służąc wychowankom radą i pomocą w doborze ciekawej literatury dziecięcej.

          Nawyk czytania i miłości do książek to kapitał, który procentuje w dorosłym życiu każdego dziecka.


,,Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato"

               W ramach realizacji Programu MEN "Książki naszych marzeń" 24 listopada 2015 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Janiku odbyła się promocja czytelnictwa wśród uczniów klas I-III pt. "Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato" przygotowana przez wychowawcę klasy IIa p. Ewę Gołębiowską. Od dawien dawna rodzice czy dziadkowie czytali dzieciom bajki. Toteż na spotkanie zostali zaproszeni rodzice uczniów klasy IIa - p. Beata Suba oraz p.Waldemar Marczewski. Ciepłym, modulowanym głosem przeczytali bajkę pt. "Czerwony kapturek". Z zaciekawieniem dzieci słuchały o małej, radosnej dziewczynce, która nosiła na głowie aksamitny, czerwony kapturek i jej wędrówce do chorej babci. Dzięki bajkowej postaci Czerwonego Kapturka łatwiej było dzieciom zrozumieć, jak należy zachować się, gdy spotkamy kogoś nieznajomego. Atrakcją spotkania były niewątpliwie główne postacie bajki, w które poprzez strój wcieliły się uczniowie klasy IIa. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kolorowanki przedstawiające Czerwonego Kapturka. Słuchanie bajki pozwoliło dzieciom przyjemnie spędzić czas.    

             Czekając na kolejne spotkanie, dzieci rozbudziły w sobie ciekawość, jakiej bajki wysłuchają następnym razem.       


 SPOTKANIE Z POLICJANTEM

10 listopada 2015r najmłodszych uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Janiku odwiedzili funkcjonariusze Komisariatu Policji w Kunowie st.asp.Piotr Kadela i sierż.sztab. Kamil Żuchowski.

     Dzielnicowi przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa dzieci podczas drogi do szkoły i domu. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomnieli też zasady ograniczonego zaufania wobec obcych i sposoby zachowania się wobec agresywnego psa.

    To spotkanie na pewno przyczyni się do zmniejszenia zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród uczniów oraz, mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią.  Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami oraz zadawały bardzo dużo ciekawych pytań.

      Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której śmiało można się zwrócić się o pomoc. Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły.


                                 NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Jesteś, Ojczyzno jak bochen chleba,

W której rodzimej ziemi jest siła

Promienie słońca i błękit nieba,

I struga deszczu, co ją obmyła.

10 listopada 2015 r. w Publicznej  Szkole Podstawowej w Janiku uroczyście obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Uczniowie pod kierunkiem pani Anny Buczkowskiej i pana Waldemara Mazura przedstawili historię naszej Ojczyzny oraz trudne lata rozbiorów wierszami patriotycznymi i piosenką. Ukazali piękno naszego kraju, ziemi nadwiślańskiej w 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla całej społeczności szkolnej była to wspaniała lekcja patriotyzmu.

W Tobie jest oddech całej przeszłości

Twoje wschody i zachody słońca

Są najpiękniejsze na całym świecie….

 11 listopada 2015r. odbyła się uroczysta MszaŚw. w intencji Ojczyzny i poległych za jej niepodległość w parafii NP NMP w Janiku. Poprzedziło ją odczytanie przesłania i przekazanie Ognia Niepodległościprzez  Burmistrza Miasta i Gminy Kunów pana Lecha Łodeja oraz Radnej Rady Miejskiej pani Jadwigi Banasik. Dowódca Brygady Polskich Drużyn Strzeleckich pan Jerzy Brożyna odczytał nazwiska żołnierzy- inwalidów walk o Niepodległą, założycieli wsi Kolonia Inwalidzka. Uczniowie szkoły w Janiku uświetnili uroczystość prezentując wiersze i piosenki patriotyczne licznie zgromadzonej społeczności lokalnej.

Burmistrz pan Lech Łodej, przedstawiciel OSP w Janiku, przedstawiciel Polskich Drużyn Strzeleckich, dyrektor szkoły Wiesława Sitarska i nauczyciel historii Anna Buczkowska po Mszy Św. zapalili znicze pod Krzyżem Misyjnym przy kościele w Janiku.

Podniosłą uroczystośćkontynuowano przy pomniku w Kolonii Inwalidzkiej.  Burmistrz Lech Łodej oraz radna Jadwiga Banasik wraz z Dyrektorem szkoły Wiesławą Sitarską, przewodniczącym Rady Powiatu Jerzym Brożyną oraz Adamem Cebulą i strażakami OSP w Janiku wraz z uczniami szkoły w Janiku złożyli kwiaty i zapalili znicze pamięci.


KONKURS PLASTYCZNY ,,JESIENNE ZWIERZAKI I STWORKI"

     Jesień to czas kiedy przyroda objawia nam swoje piękno i doskonałość w postaci bogactwa roślin, ich kolorów i kształtów, jak również dostarcza nam wiele pomysłów i stanowi źródło inspiracji. Mając na uwadze ogromny potencjał możliwości tkwiący w uczniach szkoły podstawowej w Janiku opiekun Szkolnego Koła Origami pani Justyna Kwiecień zorganizowała konkurs plastyczny  ,,Jesienne zwierzaki i stworki”.                                                                                          Celem konkursu  było uwrażliwienie dzieci na piękno polskiej przyrody jesienią , rozwijanie ich wyobraźni, fantazji, pomysłowości, umiejętności konstrukcyjnych, poczucia estetyki oraz umiejętności wykorzystywania różnorodności darów natury. Uczniowie klas I-VI uczestniczący w konkursie wykazali się niezwykłą pomysłowością, inwencją twórczą  oraz nie lada precyzją, czego efektem były oryginalne, barwne  i zabawne postacie zwierząt oraz stworków  wykonane z różnorodnych materiałów  przyrodniczych, które wzbudziły ogromne zainteresowanie i podziw wśród uczniów, nauczycieli, rodziców oraz gości odwiedzających naszą szkołę.                                   

Najpiękniejsze prace zostały wyróżnione, a ich autorzy nagrodzeni.

W kategorii klas I-III nagrody otrzymali

I miejsce ex aequo                  Zofia Sadłos – kl. III

                                               Jakub Rozwadowski - kl. II a

                                               Aleksander Stawiński- kl. II a

II miejsce ex aequo                  Michał Bogdański – oddział przedszkolny

                                               Bartosz Pikus – kl. I

                                               Julia Kotulińska – kl. II a

III miejsce ex aequo                 Adam Miś  - kl. I

                                               Zuzanna Mucha  - k. III

                                              Miłosz Zygadlewicz – kl. II b    

W kategorii klas IV-VI nagrody otrzymali:                                          

I miejsce ex aequo         Jakub Bogdański –kl. VI

                                      Dawid Bugajski – kl. VI

II miejsce ex aequo         Bartosz Łukawski - kl. IV

                                      Nikola Serafin – kl. VI

III  miejsce ex aequo        Mateusz Mikos – kl. V

                                       Filip Gajda – kl. V

Nagrody  otrzymali również pozostali uczestniczy konkursu:                   

 uczniowie klasy I- Jakub Miśkiewicz, Bartosz Bęben, Anita Rożek, Bartosz Wisowski, Gabriela i Błażej Hamera 

 uczniowie klasy II a- Matryna Kaptur, Kinga Skrzątek, Hubert Marczewski, Oskar Serafin     

uczennice klasy IIb - Angelika Żak, Amelia Szczepaniak, Dominika Gronkowska                                                 

uczennica klasy IIII-  Nikola Mucha                           

uczniowie klasy IV-  Wiktoria Żak, Anna Sieczka,  Julia Misztal, Sebastian Skowron  

uczennica klasy V- Natalia Sieczka                                                                    

uczeń klasy VI - Klaudiusz Pikus        


     30 października 2015r. uczniowie klasy I Publicznej Szkoły Podstawowej w Janiku zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej.

    Tę wyjątkową uroczystość przygotowała pani  Małgorzata Ulik - bibliotekarz i uczniowie klasy IV pod opieką  pani Anny Buczkowskiej. Podczas krótkiego apelu starsi koledzy uczyli małych czytelników poszanowania książek i zasad korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Następnie pierwszaki mogły pochwalić się swoją wiedzą odpowiadając na krótkie zagadki. Gościem spotkania była pani dyrektor Wiesława Sitarska, która zachęcała wszystkich uczniów do czytania.

   Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom, list do rodziców i słodki upominek.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.


15 października 2015 r. to pamiętna data dla Pierwszoklasistów i Przedszkolaków. W tym dniu w murach Publicznej Szkoły Podstawowej w Janiku odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy I i przedszkolaków w obecności zaproszonych gości Burmistrza Miasta i Gminy Kunów pana Lecha Łodeja oraz Radnej rady gminy pani Jadwigi Banasik.

Punktualnie o godz. 10.00 przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego powitali przybyłych gości, nauczycieli, rodziców i uczniów. Szczególnie gorąco przywitali bohaterów uroczystości – uczniów i przedszkolaków, którzy zaprezentowali krótki program artystyczny. Wspierani przez wychowawczynie panią Joannę Muchę i panią Ewelinę Żuchowską, recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tym samym udowodnili, że są już gotowi do złożenia uroczystej przysięgi na sztandar szkoły. Ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować szkołę, a swym zachowaniem i nauką, sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po tej przysiędze dyrektor szkoły Wiesława Sitarska dokonała symbolicznym ołówkiem aktu pasowania i uczniowie zostali przyjęci do braci uczniowskiej PSP w Janiku. Ukoronowaniem pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Po ceremonii pasowania głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Kunów Lech Łodej i Radna Jadwiga Banasik, pogratulowali pierwszakom przyjęcia do braci uczniowskiej i życzyli sukcesów w nauce. Dzieci otrzymały od zaproszonych gości upominki.

       Na zakończenie zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie i dzieci udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszaka.
  Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach szkoły.xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

,Uczmy miłości do przyrody,                                                                                            

uczmy dostrzegać jej piękno,                                                                                        

cieszyć się nim, podziwiać je                                                                                                          

i  przestrzegajmy dzieci, by tego piękna nie niszczyły”

                                                 H. Zdzitowiecka  


          Spotkania z pracownikami Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, stały się już tradycją szkoły podstawowej w Janiku doskonałą okazją, aby uświadamiać uczniom ogromne znaczenie lasów oraz propagować  wśród nich postawy proekologiczne  Gościa leśnika  p. M. Wypchło, który odwiedził nas w miesiącu maju serdecznie przywitała p. dyr. Wiesława Sitarska, nauczyciele, przedszkolaki oraz  uczniowie klas I-VI.                                                                                                            Spotkanie było nie tylko ciekawą prelekcją, ale również wymianą informacji,   gdyż uczniowie chętnie odpowiadali na pytania gościa, który bardzo wysoko ocenił  ich poziom wiedzy. Dzieci miały także okazję wysłuchać ciekawostek o mieszkańcach lasu, ich zwyczajach oraz bardzo ważnej roli jaką pełnią w środowisku leśnym. Prelegent zwrócił również uwagę na wiele zagrożeń, które mogą wpływać na niszczenie obszarów leśnych, miedzy innymi na częste zaśmiecanie zadrzewionych kompleksów oraz groźbę pożarów, które wywołane są przez bezmyślną działalność człowieka. Na zakończenie dzieci przypomniały zasady właściwego zachowania w lesie i obiecały, że zawsze będą o nich pamiętać oraz bezwzględnie ich przestrzegać. Pan leśniczy jak zawsze bardzo chętnie i wyczerpująco udzielał odpowiedzi  na ciekawe i często zaskakujące pytania uczniów. Na zakończenie spotkania nasz gość przekazał na ręce nauczycieli ofiarowane  przez Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski ciekawe książki, foldery, broszury  oraz fotografie zwierząt i roślin leśnych.


Szkolny Konkurs Recytatorski

            W dniu 14.05.2014r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Janiku odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem "Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty…" przygotowany przez p. J. Jabłońską i E. Żuchowską

     Celem konkursu było m.in. kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego, rozbudzanie zainteresowań literackich oraz umożliwienie dzieciom zaprezentowania swoich umiejętności recytatorskich na większym forum. Na konkurs należało przygotować jeden utwór o tematyce wiosennej wybranego przez siebie autora. Zadaniem uczestników było także przygotowanie stroju lub rekwizytu pasującego tematycznie do utworu.

   Swoje zdolności recytatorskie zaprezentowało 19 uczniów klas I-VI. Wszyscy młodzi artyści wykazali się z dużym talentem recytatorskim. Jury miało poważny problem z wyłonieniem zwycięzców, ponieważ poziom konkursu był naprawdę bardzo wysoki. Najlepszymi recytatorami okazali się: w klasach I-III – Natalia Bugajska, Zuzanna Mucha, Sebastian Sadłos, Zuzanna Śmigas i Wiktoria Żak w klasach IV-VI Wiktoria Sałatowska i Natalia Sieczka. Zwieńczeniem poetyckiej rywalizacji były wiersze deklamowane przez przedszkolaków. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 


Tydzień Kultury Języka

w Publicznej Szkole Podstawowej w Janiku.

 

           ,,Mówić to mało, trzeba mówić do rzeczy” pod takim hasłem przebiegały obchody XXIII Tygodnia Kultury Języka w Publicznej Szkole Podstawowej w Janiku. Tradycyjnie w dniach 9-12.03.2015r. włączono się do uczczenia święta języka. Uczniowie kl. IV-VI przygotowali uroczyste apele promujące etykę mówienia i poprawność językową. Przypomnieli koleżankom i kolegom o obowiązku dbania o kulturę, tradycję oraz poprawność języka ojczystego.

Jak co roku odbył się Konkurs Ortograficzny. Tytuł Mistrza Ortografii 2015r. zdobył uczeń klasy VI Paweł Świercz, wyróżnienia Martyna Dwojewska z klasy VI i Aleksandra Dryja z klasy V. Ponadto klasowe spotkania z wychowawcą poświęcone były tematyce kultury języka w życiu codziennym. Uczniowie wszystkich klas przygotowali okolicznościowe gazetki i wystawki. 


TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

              20 marca 2015r. Publiczna Szkoła Podstawowa w Janiku gościła uczestników eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom. 14 uczestników reprezentowało szkoły podstawowe z Kunowa, Wymysłowa i Janika oraz Gimnazjum w Kunowie.

Turniej prowadził Prezes Zarządu Gminnego Związku OSP RP Pan Władysław Ćwiek przy współpracy Komendanta Zarządu Gminnego Związku OSP RP Pana Waldemara Ćwikła oraz mł. kpt. Andrzeja Pietrzykowskiego z KP PSP w Ostrowcu Św. Nad przebiegiem konkursu czuwał Burmistrz Miasta i Gminy Kunów Pan Lech Łodej.

 Każdy ze startujących uczestników w pierwszej kolejności musiał się zmierzyć z testem zawierającym 20 pytań z zakresu wiedzy pożarniczej. Do części ustnej przystąpiło po pięciu uczestników z każdej kategorii wiekowej. Suma punktacji z obydwu etapów turnieju zadecydowała o przyznaniu następujących miejsc:

I grupa - szkoły podstawowe:

                              1. Aleksandra Bugajska – PSPJanik

                              2. Gabriela Krajewska – PSP Kunów

                              3. Mariusz Grudzień – PSP Wymysłów

II grupa – gimnazjum:

                               1.Jakub Martynowski – Gimnazjum w Kunowie

                               2. Patryk Bombiński – Gimnazjum w Kunowie

                               3. Filip Radomski – Gimnazjum w Kunowie

Uczniowie ci będą reprezentować szkoły naszej gminy w eliminacjach powiatowych OTWP.

Wszystkim uczestnikom OTWP wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki, a zwycięzcom turnieju atrakcyjne nagrody.


MŁODZI ARTYŚCI Z JANIKA WYRÓŻNIENI

        30 stycznia 2015 r. w Muzeum Historyczno- archeologicznym w Ostrowcu Św. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny ,, Jak ta lala…w strojach regionalnych” zorganizowany dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Zadanie konkursowe wzbudziło ogromne zainteresowanie dzieci.  

        Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Janiku przygotowali 9 lalek w strojach regionalnych.

W kategorii klas I-III nagrodę specjalną Jury i Dyrektora Muzeum Historyczno- Archeologicznego otrzymała uczennica klasy II Zuzanna Mucha, a wyróżnienie w tej kategorii wiekowej zdobyła Nikola Mucha uczennica klasy II.

Najlepszy wśród najstarszej grupy wiekowej okazał się Klaudiusz Pikus uczeń klasy V i jego praca zajęła I miejsce.

       Za wykonanie pięknych lal w strojach regionalnych i tradycyjnych strojach innych krajów finaliści konkursu otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody.


II etap Konkursu Humanistycznego

w Publicznej Szkole Podstawowej w Janiku

      W dniu 15 stycznia 2015 roku w PSP w Janiku odbył się II etap Konkursu Humanistycznego dla szkół podstawowych. Na konkurs przybyła pani wizytator Barbara Krzemińska, która obserwowała poprawność przebiegu konkursu.

Uczniowie biorący udział w konkursie reprezentowali następujące szkoły:

- Bałtów

- Janik

- Nietulisko Duże

- Szewna.

Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VI Martyna Dwojewska.

Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: pani Magdalena Ćwikła oraz pani Justyna Kwiecień.

       Rokroczne konkursy przedmiotowe cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów, są instrumentem motywującym do rozwijania twórczego myślenia oraz podejmowania intelektualnych wyzwań. Pozwalają odkrywać uzdolnienia i talenty uczniów. Uczestnikom życzymy powodzenia na drodze do kolejnego etapu konkursowego.


SUKCES PSP W JANIKU W POWIATOWYM KONKURSIE WOKALNYM

Od pradziejów głos ludzki to najpiękniejszy instrument świata. Ma go każdy człowiek, ale tylko niektórzy z jego pomocą sięgają wyżyn artystycznych doskonałości wzruszając i zachwycając miłośników sztuki wokalnej.

     W tegorocznym jubileuszowym X powiatowym Konkursie Wokalnym,, Hej kolęda, kolęda”, który odbył się 9 stycznia 2015r. w PSP nr 9 w Ostrowcu Św. wzięło udział 15 wokalistów ze szkół podstawowych powiatu ostrowieckiego.      Szkołę podstawową w Janiku reprezentowała uczennica klasy Ia Natalia Bugajska, która była zarazem najmłodszą uczestniczką konkursu.  Celem konkursu było kultywowanie tradycji śpiewania kolęd, propagowanie muzyki wokalnej oraz promowanie utalentowanych solistów.  Oryginalne prezentacje kolęd śpiewanych przez małych artystów oceniało jurry w składzie : dyr Państwowej Szkoły Muzycznej w Ostrowcu Św  p. Ewa Jurkowska – Siwiec, dyrygent nauczycielskiego chóru Coro Cantorum p. Ewa Goworowska oraz muzyk jazzowy p. Andrzej Chochół.

      Wśród laureatów, którym jurry przyznało 2 II miejsca ex equo i 3 III miejsca ex equo znalazła się uczennica klasy Ia Natalia Bugajska, która za ciekawą interpretację kolędy,, Gore gwiazda Jezusowi” otrzymała III nagrodę.

Miłą niespodzianką dla uczestników konkursu i zaproszonych gości był występ finalistów I i IX edycji konkursu wokalnego, wspólne zdjęcie oraz piękny płonący tort z okazji X jubileuszowego spotkania utalentowanych solistów.        

      Współzawodnictwo konkursowe tego typu to jedna z form jakże ważnej i cennej edukacji muzycznej. Już teraz czekamy na kolejną edycję tej wartościowej imprezy muzycznej, która pozwala rozwijać zdolności wokalne młodych solistów.


Trzy oddziały uroczyście ślubowały

                W poniedziałek 13 października w Publicznej Szkole Podstawowej w Janiku odbyło się uroczyste ślubowanie dzieci oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas I.  Po raz pierwszy w historii szkoły przysięgę uczniowską złożyła liczna grupa sześciolatków. Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły Wiesława Sitarska, która przywitała gości Beatę Duda Burmistrza MiG Kunów oraz Józefa Grabowskiego Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Szczególnie serdecznie powitała Dzieci przystępujących do ślubowania, ich Rodziców oraz całą społeczność szkolną. W podniosłej atmosferze na sztandar szkoły przedszkolaki i uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, rzetelnie się uczyć, by sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po uroczystym akcie ślubowania zaprezentowały piękną część artystyczną. Towarzyszył jej akt pasowania na ucznia, którego dokonała specjalnym ołówkiem dyrektor szkoły. Piękne życzenia skierowane do dzieci oraz całej społeczności szkolnej złożyli zaproszeni goście. Życzeniom towarzyszyły upominki dla uczniów i przedszkolaków. Wszyscy życzyli sukcesów w nauce, spełnienia marzeń, a rodzicom wiele radości ze swoich pociech. Do tych życzeń dołączył się Samorząd Uczniowski. Dyplomy, żakowskie czapki i upominki otrzymane od gości, rodziców, dyrektora szkoły i uczniów klas starszych na pewno długo pozostaną w pamięci każdego dziecka. Na zakończenie uroczystości miłą niespodzianką dla wszystkich była wspólna fotografia oraz słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.


WYRÓŻNIENIE DLA UCZNIA PSP W JANIKU

       24 czerwca 2014r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyło się podsumowanie konkursu dla szkół podstawowych-,, Bezpiecznie na wsi – nie zbliżaj się zuchu do maszyny w ruchu”

W etapie wojewódzkim ogłoszonym przez Kielecki Oddział Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wzięło udział niemal trzy tysiące uczniów ze 168 szkół.

     Uczeń klasy IV Jakub Bogdański z Publicznej Szkoły Podstawowej w Janiku otrzymał wyróżnienie w kategorii klas IV-VI za pracę, w której pokazał, jak bardzo niebezpieczna jest zabawa w pobliżu maszyn rolniczych. Na uroczystości w obecności nauczyciela plastyki pani Jadwigi Jabłońskiej i rodziców odebrał dyplom i cenne nagrody.

    Życzymy dalszych sukcesów.


Uczniowie z Janika na wycieczce EDUSCIENCE

      W dniach 7- 8 kwietnia 2014r  uczniowie klasy V  Publicznej Szkoły Podstawowej w Janiku wraz z opiekunami Dyrektorem szkoły Wiesławą Sitarską oraz wychowawcą Anną Buczkowską brali udział w wycieczce sfinansowanej przez organizatorów projektu  „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE” , który współfinansowany  jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Środek transportu został natomiast sfinansowany przez Burmistrz Miasta i Gminy Kunów Panią Beatę Duda.

      Projekt EDUSCIENCE realizowany jest w PSP w Janiku już drugi rok, a wycieczka ta była dopełnieniem szeregu działań, w których uczestniczą dzieci. Pod kierunkiem szkolnego administratora projektu Anny Buczkowskiej dokonują pomiarów składników pogody, biorą udział w konkursach, a przede wszystkim mają stały dostęp do platformy e-learningowej i zasobów tam umieszczonych, które wykorzystywane są podczas zajęć z matematyki, przyrody, języka angielskiego i informatyki.    

      Podczas wycieczki uczniowie wzięli udział w zajęciach w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, gdzie poznali budowę naszej planety i przekonali się jak wykonując proste doświadczenie rozpoznać rodzaj skały. Ponadto zwiedzili zabytki Krakowa oraz poznali ich historię.

Podczas drugiego dnia wycieczki  wspaniałą atrakcją był pobyt na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Tam uczniowie mieli możliwość zwiedzić Jaskinię Nietoperzową w Jerzmanowicach na obszarze Jury Krakowskiej, podziwiali  nacieki skalne, w całkowitej ciemności i ciszy słuchali głosu jaskini.

Kolejną atrakcją było  Muzeum Przyrodnicze im. prof. Szafera w Ojcowie. Zajęcia w muzeum wzbudziły wielkie zainteresowanie, jest ono bowiem multimedialne. Najbardziej podobała się makieta Ojcowskiego Parku Narodowego, diorama prezentująca przyrodę ożywioną Doliny Prądnika oraz trójwymiarowe fotografie roślin i owadów.

Spacerując szlakami turystycznymi dzieci dotarły do Obserwatorium Sejsmologicznego Instytutu Geofizyki PAN. Tam pracownicy zapoznali uczniów z urządzeniami pomiarowymi trzęsień ziemi na świecie, przedstawili wyniki swoich prac badawczych oraz szczegółowo omówili dynamizm naszej planety.          

      Wycieczka była bardzo udana, bogata w doświadczenia i wrażenia. na pewno na długo pozostanie w pamięci.  Niecodziennym było to, że uczniowie  mieli okazję przeżyć  spotkanie z nauką i ludźmi, którzy przybliżyli swoją niezwykle interesującą pracę.


Półfinały Wojewódzkie

        W dniu 19 marca 2014r.  w Publicznej Szkole Podstawowej w Janiku odbył się Półfinał Wojewódzki dla szkół podstawowych w Drużynowym Tenisie Stołowym w kategorii dziewcząt i chłopców. Do rozgrywek sportowych stanęli uczniowie z 6 szkół:  ze Szkoły Podstawowej nr 8 z Ostrowca Świętokrzyskiego, Szkoły Podstawowej Stary Grabów, Nowego Skoszyna , Nowocic, Szkoły Podstawowej z  Pawłowa oraz Janika.

Współorganizatorem rozgrywek był Szkolny Związek Sportowy zarząd oddziału powiatowego z Ostrowca Świętokrzyskiego. Prowadzącym był wiceprzewodniczący zarządu pan Wiesław Kepel.

Zawody przebiegały w bardzo miłej  atmosferze i w duchu walki o jak najlepszą pozycję.  Sędziowie skrupulatnie liczyli punkty, a ich podsumowanie wyłoniło zwycięzców:

- w kategorii dziewcząt I miejsce zajęła drużyna ze szkoły podstawowej nr 8 z Ostrowca Świętokrzyskiego

- w kategorii chłopców I miejsce zajęła drużyna ze szkoły podstawowej ze Starego Grabowa;  chłopcy z Janika uplasowali się  na 2 pozycji.

Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zdobywcy czołowych lokat otrzymali statuetki  i puchary ufundowane przez panią Beatę Duda- Burmistrza Miasta i Gminy Kunów.

        Pobyt wszystkich uczniów wraz z opiekunami w naszej szkole zakończyła seria pamiątkowych zdjęć.


Tydzień Kultury Języka

           Uczniowie PSP w Janiku czynnie włączyli się do obchodów XXII Tygodnia Kultury Języka, który w tym roku trwał od 10-15 marca. Tegoroczne święto języka przebiegało pod hasłem ,, Wokół rocznic wybitnych ludzi regionu świętokrzyskiego”.

Obchody TKJ zainaugurował uroczysty apel przygotowany pod kierunkiem pani Jadwigi Jabłońskiej, podczas którego uczniowie klas IV-VI udowodnili, że język ojczysty odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka i narodu, zachęcali do ciągłego doskonalenia języka.

W TKJ podejmowane były różne działania mające na celu uwrażliwienie uczniów na piękno języka ojczystego, propagowanie czystej i poprawnej polszczyzny, szacunku do języka.

W klasach i na korytarzu szkolnym pojawiły się okolicznościowe gazetki i wystawki poświęcone językowi i wybitnym ludziom regionu świętokrzyskiego, których ważne rocznice przypadają na  rok  2014. Prezentacja multimedialna przybliżyła postać Oskara Kolberga- folklorysty, etnografa, muzyka i kompozytora.

Uczniowie klas IV-V wraz wychowawczyniami  Anną Buczkowską i Jadwigą Jabłońską obejrzeli w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach musical ,, Ania z Zielonego Wzgórza” w reżyserii Jana  Szurnieja.

Tradycją szkoły podczas obchodów TKJ są zmagania z ortografią, których celem jest szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością językową i wybór Mistrza Ortografii. W konkursie uczestniczyło 15 uczniów z klas IV-VI, a zwycięzcą został uczeń klasy V Paweł Świercz.

 W najbliższym czasie odbędzie się  Szkolny Konkurs Recytatorski ,, Podróżujemy z Koziołkiem Matołkiem”, którego celem będzie przybliżenie twórczości Kornela Makuszyńskiego- przyjaciela dzieci, promowanie talentów recytatorskich i aktorskich.

            Z pewnością obchody Tygodnia Kultury Języka w naszej szkole były okazją do zgłębienia wiedzy , pozyskiwania większej sprawności językowej i dbałości o kulturę słowa.


Z tradycją w przyszłość -

                           spotkanie z artystą regionalnym

                                       - panem Eugeniuszem Cierlukiem

 

        6 marca 2014r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Janiku odbyło się spotkanie z artystą ludowym- rzeźbiarzem panem Eugeniuszem Cierlukiem, mieszkańcem Kunowa.

Niezwykły gość zaprezentował swój dorobek artystyczny, omówił proces rzeźbienia od pomysłu do realizacji. Uczniowie mieli niepowtarzalną możliwość zadawania pytań artyście, który próbował zarazić ich zamiłowaniem do rzeźbienia. Nawet najciekawsza lekcja nie zastąpi żywego kontaktu z człowiekiem, który swoją pracą wpływa na tworzenie kultury naszej małej ojczyzny.

        Na zakończenie spotkania dyrektor szkoły pani Wiesława Sitarska oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego podziękowali panu Eugeniuszowi Cierlukowi za ciekawą lekcję sztuki i życzyli artyście wielu inspiracji i sukcesów.


Sukces uczennicy z Janika

      W Publicznej Szkole Podstawowej w Janiku drugi rok szkolny realizowany jest projekt „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE” współfinansowany  ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i obejmuje klasę V ( w skali kraju 250 szkół,  2 szkoły z województwa świętokrzyskiego).

      W ramach tego projektu w zeszłym roku szkolnym szkoła otrzymała tablicę interaktywną oraz monitoring przyrodniczy do pomiarów składników pogody wraz z konsolą. Ponadto ma stały dostęp do platformy e-learningowej i zasobów tam umieszczonych, które wykorzystywane są podczas zajęć z matematyki, przyrody, języka angielskiego i informatyki.

     W obecnym roku szkolnym w ramach tego projektu został zorganizowany konkurs. „Rekordy przyrodniczo-geograficzne” Miał on na celu  propagowanie interdyscyplinarnej wiedzy matematyczno-przyrodniczej i technicznej i  rozwój kreatywności i innowacyjności uczniów w podejściu do nauk matematyczno-przyrodniczych. Uczennica klasy V Martyna Dwojewska pod kierunkiem Szkolnego Administratora projektu pani Anny Buczkowskiej wykonała pracę i zdobyła wyróżnienie ( 7 miejsce) w skali kraju w stosownej grupie wiekowej  (jedyna z województwa świętokrzyskiego) i otrzymała cenne nagrody-  odtwarzacz MP4, głośniki zewnętrzne do MP4 oraz książkę o tematyce przyspieszonego uczenia się wspomagająca indywidualny rozwój ucznia.

     Wiosną klasa V PSP w Janiku będzie brała udział w 2-dniowej wycieczce sfinansowanej przez organizatorów projektu do Krakowa i Ojcowskiego Parku Narodowego jako dopełnienie realizacji projektu w szkole.


Mistrzowie Kodowania z Janika w Warszawie

Festiwal projektów w ramach pilotażowej edycji programu

„Mistrzowie Kodowania”

        W dniach 13-14 stycznia czworo uczniów z PSP w Janiku: Skowron Nina (klasa V), Masternak Bartosz (klasa V), Stawiński Kamil (klasa V), Mikisz Kacper (klasa VI) wraz z opiekunami mgr Małgorzatą Ulik oraz mgr Martą Kłonica uczestniczyło w podsumowaniu pilotażowej edycji programu „Mistrzowie Kodowania”, które odbyło się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Organizatorem programu była firma Samsung, partnerami programu: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Rodzice w Edukacji, a patronat sprawowali:  Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

       Szkoła w Janiku była jedną z 34 szkół z całej Polski, które brały udział w pilotażu programu „Mistrzowie kodowania” – inicjatywy mającej na celu propagowanie nauki programowania już na poziomie szkół podstawowych. Podczas „Festiwalu Projektów” uczniowie zaprezentowali swoje projekty wykonane w programie Scratch – jednym z łatwiejszych narzędzi programistycznych, opracowane w Massachusetts Institute of Technology (MIT). Scratch to intuicyjny język pozwalający dziecku w sposób wizualny tworzyć gry, pokazy multimedialne, historyjki i inne program. Jego niewątpliwą zaletą jest błyskawiczny efekt, jaki widzi uczeń tworząc swój program i go uruchamiając. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza przy nauce najmłodszych dzieci, które oczekują szybkich rezultatów swojej pracy.

Festiwal projektów był wspaniała okazją do poznania rówieśników  i wymiany doświadczeń, zdobytych na zajęciach z programowania w szkole. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla uczniów, nauczycieli i dyrektorów m.in. warsztaty z programowania robotów z CoderDojo, nocne zwiedzanie Starego miasta i wycieczka po Warszawie oraz zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik i Sejmu, gdzie została otwarta wystawa prezentująca dokonania szkół w programie. Uczniowie szkoły przekazali w podziękowaniu organizatorom programu foldery, kalendarze oraz książki promujące Ziemię Kunowską, które otrzymali dzięki pomocy Burmistrz Miasta i Gminy Pani Beaty Duda.

Festiwal Projektów był wspaniałą lekcją i niezapomnianą przygodą dla wszystkich uczestników.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ

Część prac naszych uczniów znajduje sie tu: 

http://scratch.mit.edu/studios/322201/

http://scratch.mit.edu/studios/322357/

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno- Przedszkolny
    Janik, ul. Szkolna 21
    27-415 Kunów
  • /fax 41 26 11 225

Galeria zdjęć