• O programie

• Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe, dzięki któremu uczniowie będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

W ramach programu nasza szkoła zakupiła szereg nowoczesnych pomocy wspierających i uatrakcyjniających zajęcia szkolne i pozaszkolne. Wśród nich znalazły się:

- drukarka 3D wraz z oprpgramowaniem Sygnis Edu Lab 3D(pakiet podstawowy)

- zestaw edukacyjny z mikrokontrolerami UNO Starter Kit

- aparat fotograficzny Canon PowerShot

- statyw i gimbal do aparatu

- mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini

- mikroport Saramonic Blink 500 B1

- laptop Acer

- zestaw oświetleniowy

- stacja lutownicza

- mini mikroskop

-szafa metalowa na narzędzia

- tablica magnetyczna biała

- biała tablica magnetyczna 100x150

-eksperymenty -obwód prądu

- klocki Gigo- energia wiatrowa i wodna

- lego Education SPIKE Prime- zestaw podstawowy

- Lego Education SPIKE Essential

Korzyści z Laboratoriów Przyszłości:

Z perspektywy szkoły i nauczyciela:

• Sfinansowanie nowoczesnego wyposażenia - nie tylko wymaganego, ale również dodatkowego, wskazanego przez szkołę.
            • Nowe technologie i eksperymenty, ułatwiające przekazywanie wiedzy.
            • Wsparcie w realizacji podstawy programowej, kół zainteresowań i zajęć dodatkowych.
            • Rozwój merytoryczny nauczycieli.

Z perspektywy rodzica i ucznia:

• Zwiększenie zainteresowania dziedzinami technicznymi i ścisłymi.
            • Popularyzacja rozwiązań i umiejętności praktycznych,  połączenie zdobywania wiedzy z przygodą.
            • Odkrywanie i rozwój talentów oraz  inwestycja w  lepszą przyszłość młodych.

Zakupiony sprzęt odpowiada naszym potrzebom i wykorzystywany jest w realizacji podstawy programowej, podczas zajęć edkuacyjnych; rozwijających kreatywność uczniów  ; zajęć specjalistycznych, a także spotkań wyjazdów integracyjnych.