Wydarzenia rok szkolny 2018/2019

Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019

 

więcej

 

 

Sprzątanie Świata

W piątek 21 września uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się do corocznej akcji "sprzątanie świata". Tym razem hasło przewodnie brzmiało "Akcja - segregacja- 2 x więcej - 2 x -czyściej". Uczniowie z klas młodszych sprzątali plac szkolny, natomiast starsi wzięli udział w zajęciach warsztatowych, wykazując się znajomością zasad prawidłowej segregacji odpadów. Po ćwiczeniach praktycznych sprawdzali swoje wiadomości z zakresu ochrony środowiska, odpowiadając na pytania quizowe. Taka forma uczestniczenia w corocznej akcji sprzątania świata przypadła uczniom do gustu.

 

więcej

 

Europejski Dzień Języków Obcych

Obchody Europejskiego Dnia Języków w PSP w Janiku rozpoczęły się uroczystym apelem, podczas którego uczniowie klasy VI zapoznali społeczność szkolną z ciekawymi informacjami dotyczącymi nauki języków obcych. Uczniowie klas młodszych wykonali kolorowe plakaty promujące naukę języków. Młodzież klas starszych brała udział w różnorodnych grach i zabawach językowych.

 

więcej

 

Wycieczka do Oświęcimia

 W piątek 28 września uczniowie klasy VIII naszej szkoły brali udział w wycieczce do Oświęcimia. Zwiedzanie terenu byłego obozu zagłady było dla uczestników niecodzienną lekcją historii i na pewno na długo pozostanie w pamięci.

 

więcej

 

Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka

więcej

 

Narodowe Czytanie

10 września po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do polskiej akcji społecznej propagującej znajomość literatury narodowej czyli Narodowego Czytania. ZSP w Janiku to  jedno z kilku tysięcy miejsc w Polsce, gdzie czytano ,, Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

 Zainaugurowana przez Parę Prezydencką tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji i fascynująca lektura .

W roli lektorów wystąpili: Dyrektor ZSP w Janiku Anna Buczkowska, nauczyciel przedmiotów ścisłych Małgorzata Ulik  oraz uczniowie czytający partie dialogowe: Natalia Sieczka, Zuzanna Mucha i Jakub Król.

Ponadto uczniowie z naszej szkoły wzięli aktywny udział w gminnym czytaniu  “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego organizowanym przez   Miejsko -Gminną Bibliotekę Publiczną w Kunowie.  Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Buczkowska, Zuzanna Mucha, Zuzanna Śmigas, Dawid Zalewski, Kinga Skrzątek, Aleksander Suba oraz Paulina Zalewska.

więcej

Rozgrywki Piłki Nożnej o Puchar Rady Miejskiej w Kunowie

W dniach 26 i 28.09.2018r na boisku "Orlik" odbyły się Rozgrywki Piłki Nożnej o Puchar Rady Miejskiej w Kunowie.
Drużyny z ZSP w Janiku w kat. klas 5-6 zajęły: dziewczęta - 2 miejsce, chłopcy - 2 miejsce natomiast w kat. klas starszych dziewczęta zajęły -3 miejsce zaś chłopcy- 4
 

Dzień Głośnego Czytania

W ramach konkursu ogłoszonego przez sieć sklepów Biedronka zorganizowano w naszej szkole „Dzień Głośnego Czytania”. Celem akcji jest motywowanie uczniów klas I-III do czytania oraz tworzenia własnych historii. Opowieści o przygodach Słodziaków czytali dzieciom: Dyrektor Szkoły - Pani Anna Buczkowska, nauczyciel bibliotekarz - Pani Anna Gawron, Przedstawiciel Rady Rodziców – Pani Magdalena Bogdańska oraz wychowawca klasy III – Pani Marzena Wojtas. Swoimi umiejętnościami czytelniczymi pochwalili się również uczniowie klasy III: Martyna Stachula oraz Paweł Nowak, a także uczennica klasy II – Lena Nachyła. Do udziału w głośnym czytaniu zaproszono także starsze dzieci – uczniów klasy Va: Aleksandrę Sieczkę, Kingę Skrzątek, Jana Krzemińskiego, Dawida Rozwadowskiego i Aleksandra Subę.

Historie, które wysłuchały dzieci z klas I – III będą inspiracją do tworzenia dalszych przygód Słodziaków wzbogaconych ilustracjami oraz motywacją do codziennego czytania.

więcej

 Dzień Nauczyciela - Gala Oskarów

  W tym roku obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej w dość niekonwencjonalny sposób. Zaprosiliśmy nauczycieli na galę rozdania Oskarów. Kapituła przyznała wszystkim naszym pedagogom zasłużone statuetki. Uroczystość przygotowała p. Żuchowska i przedstawiciele samorządu uczniowskiego.

więcej                   

Akcja Pierwszaki

     W dniu 19 października 2018 r. uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią Beatą Subą wzięli  udział w kolejnej odsłonie akcji organizowanej przez redakcję Echa Dnia  „Pierwszaki – zdrowo i  bezpiecznie do szkoły”, która odbyła się w ZSP w Szewnej. Z uczniami  spotkali się policjanci, strażacy oraz przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Goście  w zabawny i dostępny sposób przekazali dzieciom wiedzę na temat bezpieczeństwa na drodze i w gospodarstwie domowym. Następnie odbyła się sesja zdjęciowa, która ukaże się 6 grudnia w specjalnym wydaniu Echa Dnia.

więcej   

 Ślubowanie i Pasowanie Uczniów

ŚLUBOWANIE NA STARSZAKA, DUMNEGO POLAKA”

Przyjęcie do szkolnej rodziny to bardzo ważny moment w życiu każdego ucznia. W czwartek, 26 października 2018r.  w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Janiku odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci z grupy przedszkolnej oraz uczniów klasy I. W tym szczególnym dniu naszych wychowanków wspierali zaproszeni goście: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Kunów pani Mariola Grabowiecka, Dyrektor Szkoły pani Anna Buczkowska, rodzice, nauczyciele oraz starsi uczniowie. Scenariusz uroczystości przygotowały wychowawczynie: klasy pierwszej  - Beata Suba i  grupy zerowej - Joanna Mucha. 

Uśmiechnięte buzie głównych bohaterów ubranych w stroje galowe, wywołały radość wszystkich zebranych. Tej wyjątkowej chwili towarzyszyła atmosfera doniosłości i wzruszeń. Przed licznie zgromadzoną publicznością uczniowie z zaangażowaniem prezentowali swoje umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne. Otrzymali gromkie brawa i słowa uznania.

Po części artystycznej nastąpiło uroczyste ślubowanie. Następnie pani dyrektor dotknięciem pióra pasowała każde dziecko na ucznia i przedszkolaka przyjmując ich do społeczności szkolnej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Janiku. Po uroczystości dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz rożki obfitości. Następnie udały się do swoich sal na słodki poczęstunek.

Ten niezwykły dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci najmłodszych uczniów. Gratulujemy im i życzymy samych sukcesów.

więcej         

Rozstrzygnięcie Konkursu Różańcowego

31 października rozstrzygnięto coroczny konkurs na najpiękniejszy różaniec. Trudno było wyłonić zwycięzców, gdyż uczniowie wykazali się niesamowitą pomysłowością i wykorzystali przeróżne materiały. Organizator konkursu nagrodził wszystkich uczestników.

więcej    

Żywa lekcja historii

8 listopada 2018 roku uczniowie klas piątych wzięli udział w nietypowej lekcji historii, czyli spotkaniu z potomkiem żołnierza walczącego o wolność Polski w wojnie polsko
-bolszewickiej. Jest nim mieszkaniec Janika pan Adam Cebula. Spotkanie rozpoczęła dyrektor szkoły Anna Buczkowska, a odbyło się ono z inicjatywy nauczycielki historii Małgorzaty Kowalskiej.
Pan Adam Cebula opowiedział niezwykłą historię ludzi, którzy zakładali osadę Kolonia Inwalidzka. Było ich 17, a każdy walczył o wolną Ojczyznę w wojnie polsko
-bolszewickiej u boku Józefa Piłsudskiego. Pochodzili oni z różnych stron Polski i walczyli na różnych frontach. Niepodległa Polska nie zapomniała o swoich bohaterach, zapewniła im pomoc. Dostali po 9 ha ziemi po wykarczowanych lasach jako rekompensatę za utracone zdrowie. Ta niezbyt urodzajna ziemia musiała wyżywić także ich rodziny. Było ciężko, ale spokojnie, aż przyszła druga wojna światowa. Niemcy eksploatowali gospodarczo ziemie polskie, nie oszczędzając również kolonistów i ich gospodarstw. Po wojnie inwalidzi, jako właściciele dużych, jak na owe czasy, gospodarstw, byli prześladowani przez ówczesne władze komunistyczne. Jednak to ich nie złamało. Służyli, jak mogli, pomocą innym i dlatego cieszyli się wielkim szacunkiem wśród okolicznej ludności. Dzisiaj pamiętają o nich nie tylko ich potomkowie. Aby ocalić od zapomnienia założycieli miejscowości Kolonia Inwalidzka ufundowano kamienny obelisk, a uroczyste jego odsłonięcie odbyło się w dniu Narodowego Święta Niepodległości w 2007 roku.
Na zakończenie spotkania, które wpisuje się w obchody zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, dyrektor szkoły, nauczycielka historii oraz uczniowie podziękowali panu Adamowi Cebuli za przybliżenie niezwykłej historii naszej małej ojczyzny.

więcej

Jestem Polką, Jestem Polakiem

Dzieci przedszkolne z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w cyklu zajęć pod hasłem " Jestem Polką, jestem Polakiem" podczas, których poznały m.in. symbole narodowe. Wspólnie zorganizowały kącik tematyczny "Polska Niepodległa", przygotowały kotyliony. Uwieńczeniem powyższych działań był udział dzieci w akademii przygotowanej przez uczniów szkoły i wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego.

więcej

Uroczystość 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości

więcej

III Grand Prix Województwa Świętokrzyskiego Amatorów w Tenisie Stołowym 

W sobotę 10 listopada 2018r. hala sportowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku gościła tenisistów stołowych z całego województwa. Imprezę sportową otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Kunów Lech Łodej oraz Dyrektor szkoły w Janiku Anna Buczkowska. Nad całością organizacji i przeprowadzenia zawodów czuwali : Prezes Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego Robert Janus , nauczyciel wychowania fizycznego Tomasz Banasik i przewodniczący gminnej rady sportu Maciej Dziedzic.

W III Grand Prix Województwa Świętokrzyskiego Amatorów w Tenisie Stołowym  wzięło udział łącznie 28 zawodników i zawodniczek. W kat. kobiet: 1-miejsce  zajęła Pałyga Aleksandra, 2-miejsce  Matlińska Katarzyna, 3- miejsce Mijas Sylwia. W kat. mężczyzn najlepszym okazał się: 1- miejsce Łoch Jakub, 2- miejsce Fulbiszewski Mariusz, 3-  miejsce Kos Paweł.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary wręczone przez Burmistrza Miasta i Gminy Kunów Lecha Łodeja oraz Dyrektora ZSP w Janiku Annę Buczkowską.

więcej

Śniadanie Daje Moc

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Dlatego 8 listopada uczniowie z klas I – III Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Janiku przyłączyli się do ogólnopolskiego programu „Śniadanie daje moc”. W tym dniu odbyły się zajęcia edukacyjne, na których przekazano najmłodszym cenne informacje, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania, podkreślających ważną rolę prawidłowego żywienia w codziennym życiu.  Następnie dzieci wspólnie przygotowywały zdrowe, pełnowartościowe i kolorowe śniadanie. Wygląd kanapek poprawił samopoczucie dzieci  i zaostrzył ich apetyty.

więcej

Powiatowy Turniej

21 listopada trzyosobowa drużyna z klas piątych reprezentowała naszą szkołę w Powiatowym Turnieju "Dzisiaj sport, jutro zdrowie" w PSP nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Turniej ten jest organizowany przy współpracy Zarządu Rejonowego PCK i ostrowieckiego "sanepidu". Uczniowie musieli wykazać się sprawnością fizyczną oraz szeroką wiedzą z zakresu wychowania fizycznego, zasad zdrowego stylu życia, budowy i funkcjonowania układu pokarmowego, higieny oraz pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Jednym z zadań konkursowych było również przygotowanie pracy przestrzennej z owoców i warzyw. Gratulujemy uczestnikom.

więcej

Turniej Tenisa Stołowego w Bilczy

W dniu 21.11.2018r uczniowie z ZSP w Janiku brali udział w prestiżowym turnieju tenisa stołowego, który odbywa się rokrocznie w Bilczy. Turniej ten rozgrywany jest w trzech rundach w których zawodnicy gromadzą punkty zaś ośmiu najwyżej sklasyfikowanych awansuje do Turnieju MASTERS skupiającego najlepszych tenisistów z całego województwa.
Pierwszy z cyklu turniej okazał się bardzo szczęśliwy dla uczniów z ZSP w Janiku. Mateusz Kaptur zajął 1 miejsce, Jan Krzemiński zajął 6 miejsce, Sebastian Sadłos zajął 7 miejsce i Martyna Kaptur zajęła 8 miejsce. Należy dodać że jest to bardzo licznie obsadzony turniej a łączna liczba startujących zawodników i zawodniczek przekroczyła 200. Życzymy dalszych sukcesów!

więcej

Dzień Misia

W piątek 23 listopada przedszkolaki bawiły się z koleżankami i kolegami z klasy V a z okazji Światowego Dnia Misia. Były zabawy, tańce, wiersze i prezentacje postaci misiów z różnych bajek. Dzieci poznały również historię powstania pluszowej przytulanki. Spotkanie umiliło wspólne śpiewanie "misiowych" piosenek oraz degustacja miodu.

więcej

Rozstrzygnięcie konkursu  "Dla Niepodległej"

Uczniowie z naszej  szkoły  mieli za zadanie przygotowanie kotylionu z uwzględnieniem godła i barw narodowych.

więcej

Apel - Dzień  Praw Dziecka

Apel z okazji Dnia Praw Dziecka przygotowany przez p . Żuchowską wraz z przedstawicielami samorządu szkolnego.

więcej

Konkurs Gminny - "Dla Niepodległej z darów jesieni"

  W dniu 27 listopada 2018 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym odbyło się rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu pt. „Dla Niepodległej z darów jesieni”. Dla przybyłych gości przedszkolaki przygotowały krótki występ artystyczny. Wszystkie dzieci otrzymały za swoje prace nagrody. Na zakończenie odbyło się spotkanie integracyjne przy pączku i herbatce.

więcej

Andrzejki

     Koniec listopada to czas organizowania zabaw połączonych z wróżbami i przepowiedniami. Także dzieci z naszej szkoły podtrzymując tradycje, uroczyście obchodziły andrzejkowy dzień czarów i zabaw. Uczniowie klas starszych zorganizowali dzień szalonej fryzury . Były szalone tapiry, warkoczyki, żel i mnóstwo kolorów. Gdy wszyscy zaspokoili swą ciekawość wróżbami, rozpoczęła się dyskoteka. Wszyscy bawili się świetnie.

więcej

Innowacja Pedagogiczna - "Uczeń z pasją"

Od wielu lat wspólnie z innymi nauczycielami poszukujemy i wcielamy w życie szereg działań mających na celu rozwijanie wszechstronnego rozwoju uczniów. Staramy się dostrzec w każdym dziecku jego mocne strony i pomóc mu przełamywać ewentualne  bariery.

Z naszych obserwacji wynika, że wielu uczniów naszej szkoły jest niezwykle utalentowanych, lub posiada ciekawe pasje. W dniu dzisiejszym o swoich zainteresowaniach opowiedzieli młodszym kolegom: Natalia Buczkowska, uczennica klasy VIII oraz Mateusz Kaptur, uczeń klasy VII.

 

        Natalia jest niezwykle skromną, cichą dziewczyną i nikt nie pomyślałby, że drzemie w niej taki potencjał i silne zainteresowanie kolarstwem wyczynowym – sportem tak odległym od jej osobowości. A jednak… Od dwóch lat trenuje na profesjonalnym rowerze, wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu najbliższej okolicy. Pasję rozbudził w niej starszy brat. O technicznej stronie roweru mogłaby opowiadać godzinami, zaskakując wiedzą, której mógłby pozazdrościć jej niejeden dorosły. Natalka zaprezentowała też film z treningu, w którym pokazała, jak taki trening wygląda.

 

        Mateusz to chłopiec, który niemal cały swój wolny czas poświęca tenisowi stołowemu. Od 2 lat jest najmłodszym członkiem STS „Zgoda Janik”. Trenuje pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego, pana Tomasza Banasika. Uczeń pochwalił się swoimi osiągnięciami i zdobytymi pucharami. Sukcesy okupione są jednak ciężką pracą, jeśli nie przy stole tenisowym, to na sali gimnastycznej, gdzie chłopiec poprawia kondycję fizyczną. Mateusza mocno wspierają rodzice, którzy dowożą go na zawody, a potem aktywnie kibicują synowi.

 

Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie pozwoliło uczniom lepiej poznać Natalkę i Mateusza. Zachęciło również innych do tego, by opowiedzieli kolegom o swoich pasjach.
W przyszłości będziemy wiec kontynuować ten rodzaj zajęć, by pomóc uczniom odkryć ich wewnętrzne bogactwo i własny potencjał.

 

więcej

Mikołajki w Przedszkolu i Szkole

więcej

Świąteczna Integracja

Zespół Szkolno - Przedszkolny w Janiku gościł dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych z Ostrowca Świętokrzyskiego. Podczas wspólnych zajęć plastycznych w miłej atmosferze powstały piękne bombki choinkowe. Jest to kolejny przykład na to, że integracja społeczna dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i ich zdrowymi rówieśnikami jest konieczna i daje obopólne korzyści.

więcej

Ubieranie Choinki na Kunowskim Rynku

więcej

Jarmark Bożonarodzeniowy

IV Kunowski Jarmark Bożonarodzeniowy- nasze uczennice Paulina Zalewska z klasy I oraz Natalia Bugajska z klasy Va wykonały piękne kolędy. Gratulujemy wspaniałego występu.

więcej

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno- Przedszkolny
    Janik, ul. Szkolna 21
    27-415 Kunów
  • /fax 41 26 11 225

Galeria zdjęć